Systemy słoneczne o mocy 5 kW

By admin

gru 21, 2022 | Bez kategorii | 0 komentarzy

"
Buy Electro PV solar

Systemy fotowoltaiczne o mocy 5 kilowatów (5 kW) stały się jednymi z najpopularniejszych rozmiarów w Polsce dzięki połączeniu wysokiej wydajności energetycznej i świetnej relacji jakości do ceny, którą zapewniają.

Ile paneli i ile miejsca na dachu jest potrzebne dla systemu fotowoltaicznego o mocy 5 kW?

Współczesny system fotowoltaiczny o mocy 5 kW będzie się składał z około 15-20 paneli i będzie wymagał około 25-35 m2 powierzchni dachu, w zależności od mocy paneli i ich nachylenia. Przekonasz się, że rozmiary paneli słonecznych różnią się w zależności od marki i tego, czy są przeznaczone do użytku komercyjnego, czy mieszkalnego, ale najczęściej panele mają około 1,7 metra na 1 metr w systemie 5 kW.

Ile energii wygeneruje układ fotowoltaiczny o mocy 5 kW?

W zależności od wielu czynników rzeczywista moc wyjściowa systemu energii słonecznej o mocy 5 kW będzie się różnić.

Czynniki te obejmują:

  • Geograficzne położenie systemu oraz spodziewane dzienne i roczne natężenie promieniowania słonecznego oraz poziomy zachmurzenia
  • Orientacja i kąt nachylenia zestawu paneli słonecznych
  • Czy na panelach jest cień
  • Rzeczywista temperatura robocza paneli
  • Wydajność poszczególnych komponentów (np. paneli i falownika)

Jak wspomniano w pierwszym punkcie powyżej, różne obszary otrzymują różne ilości światła słonecznego. Ilość światła słonecznego padającego na zestaw paneli słonecznych ma bezpośredni wpływ na wydajność systemu.

Z grubsza można przyjąć, że na dachu w Polsce można spodziewać się około 4,5 godziny „szczytowego nasłonecznienia”  dziennie. Jest to tylko średnia roczna na dzień i należy pamiętać, że latem będzie więcej słońca, a mniej w miesiącach zimowych.

Podobne posty

FOTOWOLTAIKA – CZY TO SIĘ TERAZ OPŁACA?

FOTOWOLTAIKA – CZY TO SIĘ TERAZ OPŁACA?

  Lato w pełni, a to oznacza większy potencjał słońca do zasilania własnych paneli słonecznych i produkowania własnej energii! Czekaj… jeszcze nie przeszedłeś na energię słoneczną? W takim razie nadszedł najlepszy moment – wszystko, co musisz zrobić, to w końcu...